Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlaskie. Liczba narodzin maleje, młodych brakuje

Izabela Krzewska [email protected]
Uniwersytet w Białymstoku
Województwo podlaskie nie dość, że jest biedne, to mieszkańcy starzeją się najszybciej w Polsce. Do 2050 r. ich liczba zmniejszy się aż o 200 tys., natomiast ponad dwukrotnie więcej niż teraz będzie 80-latków.

Dom Opieki „Złota Jesień” w Wólce Ratowieckiej k. Czarnej Białostockiej. Przebywa tam obecnie 78 osób. Większość to przewlekle chorzy, niepełnosprawni, cierpiący na demencję i chorobę Alzheimera. Samotni. Trzy lata temu ośrodek rozbudowano. Może pomieścić blisko 140 osób. Zainteresowanie jest, ale nie każdego stać na pobyt.

- Miesięczny koszt pobytu to 2,1 tys. zł. Przeciętne emerytury nie wystarczają jednak na utrzymanie. Rodziny wspierają bliskich finansowo, albo dokłada MOPS - mówi Kamil Klimiuk, dyrektor placówki.

W Domu Pomocy Społecznej w Białymstoku na przyjęcie czeka 20 osób. A miejsc jest 188. Wszystkie zajęte. Koszt utrzymania to 3 tys. zł. Wiele osób korzysta z pomocy społecznej, do ich pobytu dopłaca miasto. Dyrektor Urszula Styczyńska przyznaje, że nie każdy wymaga całodobowej opieki.

- Powinno być większe wsparcie w środowiskach - uważa.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej już się szykuje. Wdraża program dziennych domów Senior-WIGOR adresowany do osób niepracujących w wieku 60+. Dofinansowanie uzyskały Białystok, Łapy i Piątnica.

Starzenie się społeczeństwa to problem całej Europy. Według prognoz, w woj. podlaskim wystąpi on wcześniej niż w innych regionach Polski. W 2050 r. połowa mieszkańców będzie miała ponad 55 lat, czyli o 2,6 roku więcej niż średnia ogólnopolska.

- Przyczyna jest dość prozaiczna. Żyjemy coraz dłużej. Tym samym rośnie odsetek osób w podeszłym wieku - mówi dr. hab. Barbara Cieślińska, socjolog rodziny.

Jednocześnie jest mniejszy „dopływ” młodszych roczników. W latach 2013-2050 w miastach woj. podlaskiego (choć na wsi podobnie) o ponad połowę zmniejszy się liczba osób w wieku 25-29 lat i 30-34 lata. Powód? Utrzymujący się ujemny przyrost naturalny (Podlaskie jest na przedostatnim miejscu w kraju pod względem przyrostu). W 2050 r. średni wiek kobiet z Podlaskiego rodzących dzieci wyniesie 31,5 roku (w 2013 r. - to 29,2). „Starsi” rodzice rzadko decydują się na więcej niż jedno dziecko.

- Coraz popularniejsze są też związki partnerskie, które rezygnują z potomstwa - tłumaczy socjolog prof. Andrzej Sadowski z UwB. - W Podlaskiem proces wyludniania się i starzenia się społeczeństwa intensyfikuje emigracja. Dziś większość młodych wyjeżdża do Anglii, Irlandii, Holandii, Niemiec. Tam rodzą dzieci i korzystają ze świadczeń socjalnych.

Jak temu przeciwdziałać?

- Najlepsza polityka prorodzinna to dobry rynek pracy, stabilne zatrudnienie i dobre zarobki - uważa ekonomista Zbigniew Sulewski. Jeśli procesu wyludniania się nie uda się powstrzymać, musimy liczyć się z coraz niższymi emeryturami i coraz większymi wydatkami na służbę zdrowia, związanymi z opieką nad osobami starszymi. To zaś oznacza cięcia wydatków na inwestycje rozwojowe.

A to nie koniec problemów.

- Będzie brakować pracowników. Pojawi się konieczność zatrudniania imigrantów, przynajmniej ze Wschodu: Rosjan, Białorusinów, Ukraińców. Bez nich nie będziemy w stanie funkcjonować. A my wciąż ich nie akceptujemy - uważa prof. Sadowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna