Zasiłek opiekuńczy - nowe zasady. Oszczędność kosztem...

Zasiłek opiekuńczy - nowe zasady. Oszczędność kosztem opiekunów

(luk)

Gazeta Współczesna

Aktualizacja:

Gazeta Współczesna

Zasiłek opiekuńczy - nowe zasady. Oszczędność kosztem opiekunów
Zasiłek opiekuńczy - nowe zasady. Oszczędność kosztem opiekunów

©Archiwum

Za trzy miesiące i ja, i rzesze innych osób, opiekujących się niepełnosprawnymi rodzicami czy dziadkami, zostaniemy na lodzie - mówi Małgorzata Czeremcha z Zubrzycy Wielkiej w gm. Szudziałowo. - Chociaż to niezgodne z zasadami, prawo w naszym przypadku zadziała wstecz.
Chodzi o nowe zasady przyznawania specjalnego zasiłku opiekuńczego osobom, które po to, aby opiekować się niepełnosprawnym członkiem rodziny (dziadkami, rodzicami, dziećmi, wnukami lub rodzeństwem), rezygnują z pracy zarobkowej.

Do niedawna takie osoby dostawały 520 zł i miały odprowadzane składki. Od 1 lipca 2013 r. świadczenie będzie przysługiwało tylko wtedy, gdy dochód na osobę w danej rodzinie nie przekracza 623 zł.
Pracownicy socjalni w wątpliwych przypadkach mają przeprowadzać wywiad środowiskowy, czy opiekun faktycznie opiekuje się podopiecznym, a także badać dochód rodziny. Przepisy obowiązują od stycznia tego roku, ale w przypadku osób, które dotychczas były uprawnione do świadczenia pielęgnacyjnego, wprowadzono okres przejściowy i zachowanie prawa do zasiłku do 30 czerwca br.

To mój obowiązek

Pani Małgorzata kilka lat temu postanowiła zaopiekować się schorowanymi, starszymi rodzicami. Zrezygnowała z pracy, zamieszkała z nimi. Oboje wymagali 24-godzinnej opieki: tato cierpiał na otępienie starcze, mama ma zdiagnozowaną chorobę Alzheimera, leży. Po długich bojach pani Małgorzata wywalczyła zasiłek opiekuńczy.

- Uważałam, że zajęcie się rodzicami to mój obowiązek - opowiada. - Nie wiedziałam jednak, że opiekunom niepełnosprawnych rzuca się takie kłody pod nogi.

Tato pani Małgorzaty zmarł, panie zostały same. Ale byt miały w miarę zapewniony, do emerytury dokładając owe 520 zł zasiłku, który w 2011 r. został przyznany pani Małgorzacie bezterminowo.
- Tymczasem parę dni temu dostałam z urzędu gminy informację, że świadczenie przysługuje mi tylko do końca czerwca br. - mówi Małgorzata Czeremcha.

- To był dla mnie ogromny szok, bo nie wiedziałam, że w życie weszły zmiany zasad udzielania świadczeń. Byłam przekonana, że ten zasiłek będzie obowiązywał do końca życia mojej mamy. Tymczasem prawo zadziałało wstecz. Od lipca zostaję bez niczego. Mama ma 1252 zł dochodu. Kryterium 623 zł na osobę przekraczamy więc o 6 zł.

Protesty bez odzewu

Gorycz pani Małgorzaty podzielają tysiące osób. Opiekunowie niepełnosprawnych, którzy za trzy miesiące stracą prawo do zasiłku, swoje żale wylewają na forach internetowych, ale piszą też protesty do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej czy Rzecznika Praw Obywatelskich. Ich zdaniem, nowe przepisy są niekonstytucyjne i niezgodne z poczuciem sprawiedliwości społecznej. Wiele osób, opiekujących się schorowanymi rodzicami, z pracy zrezygnowało dawno i o powrocie do zawodu nie może nawet marzyć. A pozbawienie takich rodzin dotychczas otrzymywanych 520 zł ma ogromne znaczenie.

- Dzięki tym pieniądzom żyłyśmy w miarę spokojnie, można było kupić chociażby opał - mówi pani Małgorzata. - Co będzie dalej, nie wiem.

Nie wiedzą tego także inni. Ministerstwo i Rzecznik Praw Obywatelskich na razie na apele i protesty nie odpowiadają. Nie odpowiadają też na nasze maile. Wiadomo jednak, że powodem nowych przepisów są oszczędności. W uzasadnieniu wprowadzenia zmian do ustawy można przeczytać, że to odpowiedź na rosnącą liczbę fikcyjnych opiekunów, którzy kosztują budżet coraz więcej. O ile w ub.r. na świadczenia pielęgnacyjne wydano 1,2 mld zł, to przy obecnych przepisach, w 2013 r. wydanoby już 2,2 mld zł. Po wprowadzeniu zmian będzie to już tylko 1,5 mld zł.

Zmiana

Zgodnie z nowymi zapisami ustawy o świadczeniach rodzinnych, specjalny zasiłek opiekuńczy w wysokości 520 zł miesięcznie przysługuje osobom, na których ciąży obowiązek alimentacyjny, jeżeli rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania stałej opieki nad osobą niepełnosprawną, której niepełnosprawność powstała po ukończeniu 18. roku życia. Przy przyznawaniu zasiłku badany jest dochód rodziny; można też przeprowadzić wywiad środowiskowy.

Komentarze

Wszystkie komentarze (114) forum.wspolczesna.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

Wybieramy najlepszą Jednostkę Roku Ochotniczych Straży Pożarnych

Wybieramy najlepszą Jednostkę Roku Ochotniczych Straży Pożarnych

Wybierz z nami Strażaka Roku Ochotniczych Straży Pożarnych

Wybierz z nami Strażaka Roku Ochotniczych Straży Pożarnych

Oni mogą zostać Bohaterami Roku. Zobacz kandydatów

Oni mogą zostać Bohaterami Roku. Zobacz kandydatów