MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Witaminki, witaminki... Czyli jedzmy pomidory

(zag)
Chcesz schudnąć, jedz pomidory – twierdzą dietetycy
Chcesz schudnąć, jedz pomidory – twierdzą dietetycy
Najzdrowszy pomidor to taki, który ma wyraźny, przyjemny zapach - wąchany od strony szypułki

Pomidor i ogórek- uwaga na połącznie

Łączenie w jednej sałatce pomidorów i ogórków to nie najlepsze rozwiązanie. Obecny w ogórkach enzym zabija zawartą w pomidorach witaminę C.
Ale jest na to rada - przed połączeniem składników wystarczy każdy z nich wymieszać z odrobiną oliwy z oliwek. Podziała ona ochronnie na witaminę C, a dodatkowo zwiększy wchłanialność likopenu z pomidorów.

Pomidory zawierają węglowodany, białko, kwasy organiczne, składniki mineralne i witaminy. Ze składników mineralnych mają najwięcej potasu oraz fosforu, magnezu i żelaza, natomiast z mikroelementów: jodu. miedzi, cynku i fluoru. Prócz składników mineralnych i mikroelementów pomidory są dobrym źródłem witaminy C, karotenu i witamin z grupy B.

- Pomidory zawierają również inny, bardzo ważny składnik. To likopen, który nadaje czerwony kolor warzywu - Remigiusz Filarski z Centrum Dietetyki Stosowanej w Białymstoku. - To on, dzięki swoim właściwościom, chroni nasz organizm przed licznymi chorobami m.in. zawałem serca, chorobami neurologicznymi, a przede wszystkim przed niektórymi nowotworami.

W pomidorach jest witamina A, która korzystnie wpływa na nerw wzrokowy, szczególnie u osób pracujących długo przed monitorem komputera. Natomiast dzięki dużej zawartości kwasu foliowego pomidory powinny być spożywane przez kobiety ciężarne.

Moc potasu

- Potas odgrywa bardzo ważną rolę w naszym organizmie, m.in. usuwa nadmiar wody i sodu z organizmu - mówi dietetyk. - Również jest niezbędny do utrzymania prawidłowej kurczliwości mięśni.
Dzięki roli, jaką odgrywa potas w naszym organizmie, pomidory są polecane dla osób z chorobami układu krążenia, przy biegunkach, dużej potliwości, w trakcie głodówki lub w trakcie stosowania środków moczopędnych, które mogą doprowadzić do niedoboru potasu.

Dla zdrowia i urody

Z pomidorami powinny się zaprzyjaźnić przede wszystkim panie, które chcą zgubić kilka kilogramów. Dlaczego?
- Pomidory aż w 93 procentach składają się z wody, nie są więc bardzo kaloryczne - wyjaśnia Filarski. - W 100 g miąższu znajduje się ok. 15 kcal. Dodatkowo zawierają błonnik, który na długi czas zapewnia uczucie sytości. Moczopędny potas natomiast znacznie ułatwia pozbywanie się nadmiaru wody z organizmu.

Ale dzięki pomidorom możemy nie tylko szybko osiągnąć szczupłą sylwetkę. Bardzo korzystnie wpływają one również na stan naszej skóry. Witamina C zwiększa stopień jej dotlenienia oraz wzmacnia drobne naczynia krwionośne. Zapobiega też nadmiernej łamliwości włosów i ich wypadaniu.

Witamina E z kolei chroni przed powstawaniem zmarszczek i przedwczesnym starzeniem się.
Nie tylko pomidorowa dieta zresztą ma wpływ na naszą urodę. Warto wiedzieć, że smarowanie twarzy czy rąk sokiem z tych warzyw, rozjaśnia przebarwienia i łagodzi zmiany trądzikowe.

Kto powinien uważać?

Dieta bogata w pomidory nie jest wskazana dla osób chorych na reumatoidalne zapalenie stawów i artretyzm. Muszą też na nie uważać cierpiący z powodu zgagi.

Jeśli mamy wrażliwy przewód pokarmowy, obierajmy pomidory ze skórki po wcześniejszym sparzeniu.
Warto też wiedzieć, że pomidory mogą uczulać. Powinny unikać ich matki karmiące, a do diety dziecka muszą być wprowadzane stopniowo - zmniejszy to ryzyko pojawienia się alergii u malucha.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna