Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowy skansen w Białowieży. Idealne miejsce na wakacyjny wypad za miasto. Zobacz jak się świetnie prezentuje!

Piotr Łozowik
Piotr Łozowik
Wiatrak koźlak
Wiatrak koźlak Piotr Łozowik
Skanseny to miejsca niezwykłe, są otoczone aurą tajemniczości, a jednocześnie wywołują odczucia. W Polsce przeżywają renesans, stają się coraz częściej odwiedzane przez turystów i wciąż powstają nowe. Oferta w naszym regionie jest dość bogata i interesująca. Przedstawiamy Państwu piękny skansen na skraju Puszczy Białowieskiej. Zobacz jak wspaniale się prezentuje!

Spis treści

Skansen. Co to właściwie jest?

Nazwa skansen wywodzi się od szwedzkiej nazwy własnej, parku Skansen, użytej dla otwartej w 1891 ekspozycji 150 przykładów architektury drewniane. Obecnie to potoczne określenie muzeum na wolnym powietrzu, którego celem jest zaprezentowanie kultury ludowej danego regionu lub też ekspozycja obiektów zabytkowych:

  • archeologicznych,
  • budowlanych,
  • etnograficznych.

Zobacz jak wygląda wyjątkowy skansen w Białowieży:

Skanseny, muzea wsi, parki kultury na Podlasiu

Każdy zakątek świata posiada własną spuściznę, językową, kulinarną, a także tą z zakresu budownictwa i techniki. Architekturę z zamierzchłych lat wciąż możemy podziwiać skansenach i muzeach wsi. Również na Podlasiu nie brak takich miejsc, możemy je np. napotkać w:

  • Nowogrodzie,
  • Ciechanowcu,
  • w pobliżu Białegostoku.

Skanseny, muzea czy parki kultury coraz częściej powstają z prywatnej inicjatywy. Tego typu obiekty znajdują się m.in. w Korycinach, Studziwodach czy w Białowieży (tego typu miejsce powstaje również w Puchłach).

Wyjątkowy białowieski skansen

Skansen w Białowieży to zespół budownictwa drewnianego ludności ruskiej Podlasia, to prywatny obiekt leżący na terenie dawnej wsi Kropiwnik, zniszczonej przez hitlerowców podczas II wojny światowej.

Początek rozwojowi skansenu dał pochodzący z 1925 roku wiatrak-koźlak, sprowadzony do Białowieży w 1978. Przewieziono go ze wsi Kotły koło Bielska Podlaskiego. W 1983 grupa studentów białostockich, współwłaścicieli wiatraka, dokonała zakupu gruntów (ponad 4 hektary) pod przyszły skansen. Z czasem zaczęły przybywać następne obiekty.

Wyjątkowe  miejsce w regionie
Wyjątkowe miejsce w regionie Piotr Łozowik

Skansen w obecnej postaci to zasługa przede wszystkim prof. Anatola Odzijewicza, który od samego początku inicjował, organizował i kierował pracami przy rekonstrukcji kolejnych obiektów. Razem z nim największy trud budowy ponieśli:

  • Jan Chwaszczewski, Jerzy Monachowicz, Wieczysław Waszkiewicz,
  • Michał Bajko, Jerzy Misiejuk,
  • Mikołaj Aleksiejuk, Bogdan Leszczyński i inni.

Skansen budowany jest przez współwłaścicieli za ich własne środki. Niestety prof. Odzijewicz zmarł przedwcześnie ponad rok temu.

Nie żyje prof. dr hab. Anatol Odzijewicz. Pracował na Uniwersytecie w Białymstoku

Wyjątkowe  miejsce w regionie
Wyjątkowe miejsce w regionie Piotr Łozowik

Wyposażenie skansenu w Białowieży

  • Chata ze wsi Biała - kryta słomą, powstała w 1897. Została przewieziona i zrekonstruowana w 1984.
  • Wiatrak koźlak kryty gontem - pochodzi z lat 30. XX wieku. Niegdyś stał w Orli, przewieziony do Białowieży został w 1985.
  • Majsternia - kryty słomą warsztat datowany jest na lata 20. XX wieku. Służył kiedyś majstrowi ze wsi Widowo, przewieziony został w 1986.
  • Stodoła (kłunia) ze wsi Koszele koło Orli, krytą słomą, wybudowano w latach 40. XX wieku. Została zrekonstruowana w 1986.
  • Bania (sauna) – zrekonstruowana w 1987, kryta gontem.
  • Krzyż upamiętnia 1000-lecie Chrztu Rusi Kijowskiej. Drewniany, ośmioramienny, stanął na terenie skansenu w 1988.
  • Chata ze wsi Klejniki – pochodzi z roku 1893, rok rekonstrukcji – 1988.
  • Chata ze wsi Czyżyki – pobudowana w 1885, złożona na nowo w 1996, kryta gontem. Jest to najstarsza i największa chałupa na terenie skansenu.
  • Kaplica prawosławna pod wezwaniem św. Aleksandra Newskiego wykonano z drewna na wzór XIX–wiecznej kapliczki św. Jerzego Zwycięzcy usytuowanej nad źródłem we wsi Nowoberezowo koło Hajnówki.

Dostępność białowieskiego obiektu

W 2004 postanowiono udostępniać skansen turystom. Ze względu na prywatny charakter obiektu i wolontariacki charakter jego prowadzenia, jest on czynny w wakacje i tzw. długie weekendy. Na terenie obiektu istnieje możliwość przenocowania. Skansen w Białowieży to idealne miejsce na letni odpoczynek.

Zobacz jak wygląda wyjątkowy skansen w Białowieży:

Adres:
Stowarzyszenie Skansen w Białowieży
ul. Zastawa 66B, 17-230 Białowieża
telefon: 660 66 77 90, 608 58 28 40

Decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Białymstoku z dnia 30 grudnia 1992 obiekt został wpisany do rejestru zabytków pod numerem 765.

Zobacz jak wygląda piękna cerkiew w Puchałach (w miejscowości powstaje właśnie nowy skansen):

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna