Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Spór ukryty pod paskiem

  Spór ukryty pod paskiem

  (kj, ada)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Tylko przez trzy dni można było oglądać wystawę "Supraśl - 500 lat dziejów klasztoru". Traktująca o historii miasta ekspozycja - bez wiedzy i zgody jej twórców - została wczoraj rozebrana przez pracowników Muzeum Podlaskiego.
  W ubiegły wtorek dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku Andrzej Lechow-ski po zapoznaniu się z treściami wystawy dostarczonej z Warszawy (gdzie była ponad miesiąc wystawiana w gmachu współtwórcy - Państwowego Muzeum Archeologicznego) do Supraśla zdecydował się na ocenzurowanie niektórych jej fragmentów. Ostatecznie wystawa została rozebrana i nie będzie już pokazywana w supraskim Pałacu Opatów.
  Oburzony całą sytuacją jest autor scenariusza wystawy i jej oprawy plastycznej - Marek Zalewski.
  - Taka sytuacja zdarzyła się pierwszy raz w historii Państwowego Muzeum Archeologicznego.
  Jestem przekonany, że zamknięto ją pod wpływem prawosławnych. O planowanym zamknięciu wystawy dowiedziałem się godzinę przed jej otwarciem. A o jej rozbiórce w ogóle nikt nas oficjalnie nie powiadomił. Okazuje się, że cenzura nadal działa w Białymstoku, ma się dobrze i ostro kroi - powiedział Zalewski.
  Dyrektor Muzeum Podlaskiego Andrzej Lechowski twierdzi, że zdecydował się na zamknięcie wystawy, ponieważ zdania opisujące początki istnienia klasztoru są sprzeczne z prawdą historyczną.
  - To, co zostało przedstawione na wystawie, jest tendencyjne. Skandaliczne jest chociażby łączenie takich faktów, jak uzyskanie przez Prawosławny Kościół Autokefaliczny pozwolenia na odbudowę klasztoru w 1984 r. i stan wojenny. Na Boga, nie dajmy się zwariować: nie wszystko, co powstało w stanie wojennym miało charakter antypolski! Na tym właśnie polega tendencyjność tej wystawy - powiedział.
  Oficjalny protest przeciwko wystawie wystosowali członkowie Prawosławnego Bractwa św. św. Cyryla i Metodego. Jednak przewodniczący Bractwa prof. Andrzej Łapko stwierdził, że o zamknięciu ekspozycji dowiedział się dopiero od nas, kiedy wystawa była już rozebrana.
  - Niektórzy naukowcy z Państwowej Akademii Nauk, którzy pomagali w przygotowaniach tej wystawy, wykazali się całkowitą ignorancją historyczną - stwierdził prof. Łapko. - Wystawa pokazuje dzieje klasztoru tak, jakby prawosławni dostali go od cara, a to nieprawda. Jego założyciel - Chodkiewicz - był wyznania prawosławnego, więc jasne jest chyba to, że to prawosławni tę świątynię zbudowali. Zakon Bazylianów powstał dopiero po Unii Brzeskiej, w 1594 r., z czego wynika, że uniccy mnisi nie mogli założyć klasztoru! On istnieje przecież od 1500 r.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama