Samobójstwo 16-latka w MOPS-ie. Matce radzono, by nie nagłaśniała sprawy

Dodano: 10 stycznia 2014, 6:00 Autor:

16-latek popełnił samobójstwo w łazience, zaraz po rozmowie z kuratorem

16-latek popełnił samobójstwo w łazience, zaraz po rozmowie z kuratorem (fot. sxc)

Chłopak targnął się na życie w Miejskim Centrum Interwencji Kryzysowej w Suwałkach. Niemal na oczach pracowników.

Targnął się na życie chwilę po tym, jak dowiedział się, że trafi do ośrodka opiekuńczego. Doszło do tego w Miejskim Centrum Interwencji Kryzysowej w Suwałkach – placówce, która takim osobom jak on ma zapewnić bezpieczeństwo. W chwili, gdy chłopak odbierał sobie życie, za ścianą pokoju siedział sądowy kurator.

źródło:TVN24/x-newsDo tragedii doszło w miniony wtorek w MCIK w Suwałkach, placówce działającej w ramach tamtejszego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Trafiają do niej rodziny potrzebujące pomocy. Centrum dysponuje pokojami, w których na pewien czas mogą zatrzymać się osoby dotknięte różnego rodzaju życiowymi przypadłościami, jak rodzinne awantury czy brak dachu nad głową.

Rodzina 16-letniego Sebastiana znalazła się tam pod koniec minionego roku. Otrzymała eksmisję z dotychczas zajmowanego lokalu. Szczegóły tej decyzji nie są na razie znane.

Pewne jest natomiast, że Sebastian miał trafić do placówki opiekuńczo-wychowawczej. We wtorek w tej sprawie z chłopcem rozmawiał sądowy kurator. Niedługo po tym 16-latek poszedł do łazienki. Tam targnął się na życie. Było to około godz. 15.

To, że chłopak tak długo z łazienki nie wraca, nikogo nie zaniepokoiło, ani nie zainteresowało. Jego ciało miała znaleźć dopiero matka chłopca, która wróciła do ośrodka z miasta. Radzono jej, aby sprawy samobójstwa nie nagłaśniała, ponieważ to niczego nie zmieni.

Tak bulwersujące zdarzenie skrzętnie próbowały również ukryć organy ścigania. Sprawa stała się publiczna dopiero w czwartek rano, gdy zainteresowała się tym nasza redakcja.

Jak to możliwe, że w utrzymywanej za pieniądze podatników placówce, pełnej najróżniejszych specjalistów, mogło dojść do takiej tragedii? Maria Metelska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Suwałkach, odmówiła jakichkolwiek informacji w tej sprawie. Odesłała nas do prokuratury. A pytaliśmy m.in. o to, czy nikt z pracowników MCIK nie zwrócił uwagi na stan psychiczny chłopca i jak to możliwe, że tragedia rozegrała się niemal na oczach tychże pracowników.

Dyrektor Metelska, mająca silne wsparcie suwalskich władz, którym podlega, może pozwalać sobie na takie lekceważenie opinii publicznej. Jarosław Filipowicz, rzecznik ratusza, poproszony o komentarz do sytuacji, odpowiedział tak jak MOPS.

W czwartek nie udało się ustalić, dlaczego Sebastian miał trafić do placówki opiekuńczo-wychowawczej. Sądowe materiały w tej sprawie były niedostępne. Niejasna pozostaje również kwestia, jak wyglądała rozmowa chłopca z kuratorem sądowym.

Postępowanie prowadzi natomiast prokuratura.

– Będziemy wyjaśniać wszelkie okoliczności, w tym też to, czy ktoś do śmierci tego chłopca się nie przyczynił – mówi prokurator Ryszard Tomkiewicz.

Do sprawy wrócimy w poniedziałkowym wydaniu gazety.

Update:

Kuratora tam nie było

Nie jest prawdą, że tuż przed samobójstwem kurator sądowy rozmawiał z 16-latkiem - zapewnia suwalski sąd.

Dzisiaj od prezes Małgorzaty Szostak-Szydłowskiej otrzymaliśmy sprostowanie nieoficjalnej informacji pochodzącej od przedstawicieli organów ścigania. W tym postępowaniu kurator w ogóle nie brał udziału, nie było go w centrum, a wszystkie kwestie załatwiali pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Czytaj więcej o:
  • Maria Metelska
  • MCIK Suwałki
  • MOPS Suwaki
  • policja Suwaki
  • prokuratura Suwałki
  • samobójstwo Suwałki
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
  • Sprawdź gdzie otrzymasz najtańszy kredyt!​

alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Jaką ocenę wystawiłbyś prezydentowi Suwałk Czesławowi Renkiewiczowi?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 401.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 067

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 37427244

Napisz na Skype: dyzurny

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

wspolczesna.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.wspolczesna.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.