Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tu czytają na głos

Julia Szypulska
Gimnazjum im. JP II w Ciechanowcu już włączyło się do naszej kampanii społecznej.

Zostań Mecenasem Wiedzy

Zostań Mecenasem Wiedzy

Naszą akcję pod hasłem "Czytam, więc wiem" prowadzimy od początku września. Bardzo serdecznie zapraszamy przedstawicieli lokalnego biznesu do współudziału w jej prowadzeniu poprzez fundowanie poszczególnym szkołom kwartalnych pakietów prenumeraty naszych wydawnictw (kwota - zależnie od opcji - waha się między 200 a 270 zł). W ten sposób włączalibyśmy Państwa do grona Mecenasów Wiedzy, którzy wspierają rozwój - edukację dzieci i młodzieży oraz działają na rzecz lokalnej społeczności, promując czytelnictwo i tworząc świadome, oczytane społeczeństwo. W podziękowaniu za ten rodzaj aktywności nazwa firmy - Mecenasa Wiedzy - zostanie wymieniona na stronach internetowych kampanii - www.wspolczesna.pl/wiem i www.poranny.pl/wiem - przez cały czas trwania akcji. Mecenasów Wiedzy przedstawimy także na łamach "Kuriera Porannego" i "Gazety Współczesnej" oraz wydawnictwa "Wiem. Nauka Polska Świat". Mecenas uhonorowany będzie także dyplomem z podziękowaniami od organizatorów i patronów akcji. Informacja na temat Mecenasa i jego gestu przekazana zostanie również uczniom i ich rodzicom oraz opublikowana będzie na stronie internetowej szkoły, której Mecenas ufunduje prenumeratę. Akcji patronują Podlaski Kurator Oświaty i Wojewoda Podlaski. Medialną opieką otoczyły ją Polskie Radio Białystok oraz Telewizja Polska SA Oddział w Białymstoku.

Z roku na rok mamy coraz więcej czytelników - cieszy się Dorota Żywicka, bibliotekarka w Gimnaz- jum im. Jana Pawła II w Ciechanowcu.

Szkoła ta jako jedna z pierwszych zgłosiła się do udziału w naszej kampanii społecznej "Czytam, więc wiem". W placówce robi się bardzo dużo, by zachęcić uczniów do czytania, zdobywania wiedzy i rozwijania zainteresowań. Wiele zależy od pomysłowości samych nauczycieli.

Czytelnika trzeba wychować
- Współpracuję z wychowawcami poszczególnych klas i polonistami - mówi Dorota Żywicka. - Tym pierwszym co miesiąc przekazuję informacje na temat aktywności czytelniczej uczniów. Przyświeca nam motto: "Nikt nie rodzi się czytelnikiem. Czytelnika trzeba sobie wychować".

Ogromnym sukcesem okazała się akcja głośnego czytania w bibliotece, którą po raz pierwszy zorganizowano w ubiegłym roku.

- Kiedy się skończyła, wielu uczniów pytało, czy jeszcze się odbędzie - wspomina bibliotekarka. - Na pewno ją powtórzymy. Chcemy, żeby stała się wydarzeniem cyklicznym.

W ubiegłym roku akcja zaczęła się przed świętami Bożego Narodzenia. W bibliotece pojawił się sprzęt nagłaśniający i mikrofon. Każdy mógł przyjść, żeby poczytać albo posłuchać "Opowieści wigilijnej". Czytanie odbywało się na każdej dużej przerwie i trwało aż do końca książki, czyli około miesiąca.
- Raz przychodziło więcej uczniów, raz mniej, ale biblioteka nigdy nie była pusta - mówi Dorota Żywicka.
Już w przyszłym miesiącu odbędzie się kolejna akcja. Tym razem uczniowie przyniosą swoje ulubione książki i będą czytać ich fragmenty.

Trwa również projekt "Śladami ciechanowskich literatów". Jego celem jest przybliżenie młodzieży rodzimych twórców. Wśród działań jest tworzenie gazetki informacyjnej oraz spotkania poetyckie, na których uczniowie będą prezentować utwory. Podsumowanie projektu odbędzie się pod koniec października.
Biblioteka prowadzi też wiele działań, które stały się już w szkole tradycją. Jednym z nich jest konkurs na "Czytelnika roku".

- Zawsze ogłaszam go we wrześniu, a podsumowuję w czerwcu. Pod uwagę brana jest liczba wypożyczeń oraz systematyczność odwiedzania biblioteki - wylicza Żywicka. - Zwycięzca otrzymuje książkę i dyplom. Wierzę, że uczniowie rzeczywiście czytają wypożyczone pozycje. Nawet jeśli robią to fragmentarycznie, bo na przykład książka im się nie podobała, to i tak dobrze. Trzeba szukać tej, która się spodoba.

Uczeń jednak musi mieć wybór. Niezbędne jest więc ciągłe uzupełnianie księgozbioru. W szkolnej bibliotece nie brakuje nowości i popularnych wśród młodzieży serii.

Warto dołączyć do akcji
Dlaczego gimnazjum w Ciechanowcu zgłosiło się do udziału w naszej akcji?

- Sama jestem miłośnikiem czytania i uważam, że także uczniowie powinni sięgać po książki i czasopisma - mówi Elżbieta Trzeszczkowska, dyrektor Gimnazjum im. JP II w Ciechanowcu. - Tym bardziej, że nie zawsze nauczyciel jest w stanie wszystko przekazać na lekcji. Warto dowiedzieć się, co dzieje się w naszym lokalnym środowisku czy województwie. To pozwala poszerzyć wiedzę. Bardzo się ucieszyłam, że jest taka akcja, dzięki której szkoła może dostać za darmo prenumeratę gazety. Widzę, że nauczyciele czytają ją na przerwach. Może się to dla nich okazać inspirujące.

Kampanię prowadzą wspólnie "Gazeta Współczesna" i "Kurier Poranny". Wybrane szkoły otrzymują już wydania obu dzienników - papierowe i elektroniczne. Placówki dostają także specjalny dodatek edukacyjny "Wiem", który ukazuje się w każdy wtorek oraz tygodnik "7 Dni. Polska. Świat". Jeśli macie ciekawe pomysły na to, jak promować czytanie, piszcie: [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna