Jagiellonia Białystok: Oceniamy piłkarzy po meczu z Lechem Poznań

(KS)
Piłkarze Jagiellonii już w sobotę zagrają u siebie z Arką Gdynia
Piłkarze Jagiellonii już w sobotę zagrają u siebie z Arką Gdynia Grzegorz Dembiński
Z komplementów i wysokich ocen piłkarzy Jagiellonii nagle musimy zejść do poziomu krytyki oraz skrajnie niskich not.

To trudna sytuacja. Ale też dla każdego przełknięcie gorzkiej pigułki, jaką jest porażka 1:5 z Lechem nie przychodzi łatwo. Oto drużyna w stosunku do której zaczęły już padać określenia, że prezentuje europejski futbol została zmieciona z boiska przez rywali.

Trudno wytłumaczyć tak wysoką porażkę. Poznaniacy przewyższyli nas piłkarsko, ale i mentalnie. Już po pierwszej straconej bramce zaczęło uchodzić z Jagi powietrze, po drugiej nie zostało go niemal wcale. Białostoczanie jakby sami nie wierzyli w to, co się dzieje. Byli tylko tłem dla Lecha, który urządził sobie istną demolkę.

W Poznaniu zabrakło siły. Nie fizycznej, ale siły woli, charakteru, zdecydowania. Trzeba to natychmiast wskrzesić, co powtarzają sami piłkarze i trenerzy. Niedzielna klęska nie może zostać w głowach, ale nie powinniśmy też o niej zapominać. To jest przestroga. Rekordy klubowe, pozycja lidera tabeli – to wszystko miłe, ważne. Ale niczego jeszcze nie wygraliśmy. Sezon trwa i najważniejsze bitwy przed nami. Teraz właśnie trzeba pokazać charakter. Podnieść ostudzone w Poznaniu głowy i udowodnić siłę.

Noty piłkarzy Jagiellonii za mecz z Lechem (skala 0-6):
Mariusz Pawełek – 2: W 29. minucie opuścił boisko z powodu kontuzji. Zmienił go Marian Kelemen.
Łukasz Burliga – 2: Był aktywny, miał ochotę do gry, ale zgasła ona w drugiej połowie, tak jak zgasła cała Jagiellonia.
Ivan Runje – 1,5: Zagubiony. Nie potrafił pokierować defensywą, która była dziurawa jak ser szwajcarski.
Guti – 1: Wrócił do składu. Miał zastąpić Nemanję Mitrovicia. Spisał się fatalnie. Zamieszany w stratę bramek, słabo rozumiejący się z Ivanem Runje.
Guilherme – 1,5: Nie potrafił podtrzymać swojej dobry formy. Zostawiał rywalom za dużo miejsca.
Przemysław Frankowski – 2,5: Przeprowadził kapitalną akcję, po której Jaga objęła prowadzenie. Do przerwy był groźny, potem jednak i on pogrążył się w otchłani.
Piotr Wlazło – 1: Wiele strat, błędów. Przegrywał walkę w środku pola, mylił się również we własnym polu karnym.
Taras Romańczuk – 1,5: Meczem w Poznaniu nie potwierdził reprezentacyjnej formy. Nie potrafił przejąć kontroli nad środkową strefą boiska.
Martin Pospisil – 1,5: Bezbarwny występ. Zmieniony w 75. minucie przez Karola Świderskiego.
Arvydas Novikovas – 3: Strzelił gola, atakował, po faulu na nim Jaga powinna mieć rzut karny. Jaśniejsza postać w naszym zespole, choć też nie świeciła pełnym blaskiem.
Roman Bezjak – 1: Obiecujący początek meczu, potem bezradny. W 65. minucie zmieniony przez Cilliana Sheridana.
Marian Kelemen – 1,5: Wszedł na boisko za kontuzjowanego Pawełka i puścił pięć goli. W zasadzie przy żadnym nie popełnił rażącego błędu.
Cillian Sheridan – 1: Wszedł na boisko w 65 minucie, ale nic nie wniósł do gry drużyny.